Povídání o vipetech
Plemeno whippet (v češtině též vipet) vzniklo koncem 19. století křížením greyhoundů a teriérů. Jsou to psi zrození k běhu. Na krátkých vzdálenostech mohou dosáhnout rychlosti až 60km za hodinu.

Vypadají jako pro veřejnost známější plemeno greyhound, který je však mnohem větší. Vipet je elegantní, inteligentní, přítulný, laskavý, poslušný, oddaně milující svého pána. Rozlišujeme vipety se zaměřením na výstavy (šlechtěni na krásu) a na dostihy (šlechtěni na rychlost, to jim ovšem na vipetí kráse nijak neubírá).

Je to oddaný přítel člověka, který je většinou velmi klidný, trpělivý, tichý a v bytě se hlasitě většinou neprojevuje, obzvláště pokud tam má druhého kamaráda a není sám. Jak jsem již dříve zmínila, jsou to velmi citlivá zvířata, a proto by nikdy neměla být trénovaná tvrdým způsobem, jelikož jsou velmi vnímaví a chybným zacházením by mohlo dojít k poškození psychiky nebo i fyzické stránky. Je dobré si před pořízením tohoto pejska pročíst o nich literaturu, která je v Čechách bohužel stále velmi těžko dostupná. Proto je dobré být ve spojení s chovatelem, který Vám určitě rád se vším poradí.

Krátkosrstý vipet je velmi citlivý na chlad a proto jej není možné chovat u domu po celý rok. Má rád teplo a měkká místa.

Popis:

Výška v kohoutku:    fena - max. 48 cm, pes - max. 51 cm
Váha:    fena - 7-12 kg, pes - 9-14 kg
Srst:    bez zápachu, krátká, absolutně nenáročná na údržbu
Barva srsti je rozmanitá:    žíhaná, písková, černá, bílá, bílá s plotnami různé barvy, modrá
Věk:    12-15let
Temperament:    jelikož jsou to psi s dobrým zrakem a zároveň lovci, dokážou bez problémů zakousnout např. myš, na druhé straně dokážou společně žít s papoušky, kočkami a jinými zvířaty.
Stavba těla:    svaly vipeta jsou velmi zřetelné, krásně dlouhé a celkově takový pes působí elegantně. Krátké složené uši, úzká hlava protáhlá v jemný dlouhý čenich. Hluboký hrudník, dlouhé končetiny, dlouhý ocas, táhnoucí se k zemi, v globále působící aerodynamickým tvarem.

Kdo má rád adrenalinový sport, napětí, chuť vítězství ale také čas, který se psům musí věnovat, pak je tento pes pro Vás ten pravý.
 
CNW:Counter